تلاش جدید برای پایان دادن به بحران هسته ای ایران

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

شش قدرت جهانی پس از انتخابات ریاست جمهوری امریکا، تلاش دیپلماتیک جدیدی را در چند ماه آینده با هدف پایان دادن به بحران هسته ای ایران و جلوگیری از برخوردهای جدید در خاورمیانه آغاز خواهند کرد.

پیشنهاد فرمول بندی شده برای پرونده هسته ای ایران، تحریم های وضع شده علیه تهران را سبک تر خواهد کرد و پیشنهادات دیگری به ایران برای محدود کردن سطح غنی سازی و ذخیره اورانیوم غنی شده اش، ارائه خواهد شد.

این تلاش ها به صورت مرحله ای انجام خواهد شد تا اینکه طرفین بر بی اعتمادی موجود بین خود فائق آیند. بی اعتمادی موجب فروپاشی مذاکرات پیشین شد، چرا که هر کدام از طرفین، انتظار برداشتن گام نخست را از طرف مقابل داشت.

یکی از مقامات رسمی اروپایی گفت: "ما این را فهمیده ایم، که ایرانی ها نیاز به پیشنهادی دارند که بتوانند آن را در داخل عرضه کنند و ما انتظار داریم که تغییر واقعی در طرف مقابل صورت گیرد. این پیشنهاد در مورد آنست که مرحله بندی آن درست انجام شود. دور بعدی مذاکرات در این باره است."

یکی دیگر از مقامات اروپایی گفت: "اگر ایران آماده باشد که اقدامات کافی را انجام دهد، تحریم ها بر روی میز مذاکره قرار خواهد داشت. "

ایران نباید انتظار آنرا داشته باشد که «شش قدرت جهانی» اول چشمک بزند اما اگر انها اقدامات صادقانه ای را در پیش گیرند، ما آمادگی پاسخگویی را داریم. این ممکن است با سبک تر کردن تحریم ها همراه باشد، اما این تنها با اقدام درست از طرف ایران محقق خواهد شد. تحریم ها در حال صدمه زدن به تهران است و ما از تحریم ها بدون اینکه پیشرفت واقعی برای برطرف کردن نگرانی ها صورت گیرد، دست بر نخواهیم داشت.

اگر رویکرد گام به گام با شکست مواجه شود ممکن است تلاش گسترده تری در ارتباط با جاه طلبی های ایران ارائه شود، یک طرح توافقی کامل که در آن به ایران اجازه داده شود در      حد زیر 5 درصد به غنی سازی اورانیوم ادامه دهد، اما تحت مراقبت و کنترل شدیدتر سازمان   انرژی بین المللی.

یکی از دیپلمات های غربی گفت: "در حال حاضر ما در وضعیت بن بست قرار داریم، زیرا ایران مطالبه زیادی دارد و مقدار اندکی را در مقابل عرضه می دارد. یکی از راه های پیش روی ایران ممکن است پیشنهاد بزرگتر در مقابل درخواست  همزمان گسترده تری باشد."

مقامات رسمی درگیر در مذاکرات هسته ای بر این باور هستند، که فرصت کار دیپلماتیک بین انتخابات 6 نوامبر و بهار آینده است. قرار است مذاکرات شش کشور با ایران در اواخر نوامبر یا دسامبر صورت گیرد. یکی از دیپلمات های غربی گفت: انتخابات بدون تردید پر از نا اطمینانی است، اما پس از ماه نوامبر بودن یک موقعیت روشن خواهد شد". نمایندگی انگلیس را در این مذاکرات مارک سیدویل که قبلا فرستاده ویژه به افغانستان و پاکستان بوده  است و به ریاست اداره سیاسی وزارت امور خارجه انگلیس منصوب شده است، بر عهده خواهد داشت.

طرح پیشنهادی چنان است که چه باراک اوباما برای دور دوم پیروز انتخابات شود یا اینکه میت رومنی پیروز آن باشد، اجازه پیشبرد به آن داده شود. اگر رومنی در انتخابات پیروز شود و بر مرور کامل سیاست ها اصرار ورزد، در این صورت دیپلماسی هسته ای در عرض چند ماه می تواند از مسیر خود خارج شود.

دیپلمات هایی که در مذاکرات مقامات بلند پایه در ماه ژوئن در مسکو حضور داشتند، گفتند که جلیلی در این مذاکرات به وضوح گفت، که ایران فکر نمی کند مذاکرات جدی بین ایران و گروه پنج باضافه یک تا روشن شدن اینکه چه کسی سال آینده رییس جمهور امریکاست، ارزش داشته باشد.

مقامات غربی می گویند، آنها هم چنین بر این باور هستند که اثرات تخریبی تحریم های بانکی و انرژی وضع شده بر ایران ، موجب آن شده است، که ایران برای معامله آماده تر باشد.

انتظار می رود موقعیت ایجاد شده دیپلماتیک هم چنین در بهار سال آینده که رهبران ایران متوجه انتخابات ریاست جمهوری خود شوند، از دست برود.

سیاست در داخل ایران تنها یکی از موارد تاثیر گذار براین طرح است. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل در مجمع عمومی سازمان ملل هشدار داد که برنامه هسته ای ایران ممکن است تا بهار آینده از خط قرمز اسراییل بگذرد. این اظهارات این ایده را مطرح کرده است، که ممکن است اسراییل در ان هنگام به اقدام نظامی برای نابودی برنامه هسته ای ایران روی آورد.

گاردین

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید