دولت عراق به تأمین نفت حیاتی مورد نیاز سوریه تحت تحریم می پردازد

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

 عراق بر اساس قرار دادی به آرامی در حال تأمین نفت حیاتی مورد نیاز سوریه است. این امردر حالیکه موجب نگرانی های واشنگتن شده است، در عین حال نشان از  مشکلاتی دارد که دمشق برای سر پا نگه داشتن اقتصاد خود به دلیل بالا گرفتن جنگ داخلی و تحریم های اقتصادی در این کشور با آن مواجه است.

دولت نوری المالکی  دربغداد، در ماه ژوئن موافقت کرد تا 720 هزارتن از سوخت مورد نیاز سوریه را به صورت ماهانه بر اساس قرار دادی که هر سال قابل تمدید است، تأمین کند. روزنامه فایننشیال تایمز که مدعی است این اسناد را دیده است، می افزاید: در ماه ژوئن و ژوئیه، وزیر نفت سوریه دو محموله نفتی به ارزش 14 میلیون دلار را به رژیم بشار اسد رئیس جمهورسوریه تحویل داد.

 این اسناد نشان می دهد که سوریه هزینه این محموله را به صورت نقد به عراق پرداخت کرده است. در حالیکه میزان انتقال یافته سوخت اندک است اما این قرارداد تلاش های رژیم بشار اسد را برای  تأمین نفت در حد اقل ممکن برای پر کردن شکاف مورد نیاز این کشور را نشان می دهد.

این قرارداد همچنین نقش فعالی را که عراق در منطقه ایفا می کند، نشان می دهد. یکی از مقامات رسمی وزارت خارجه آمریکا گفت: حمل مواد سوختی {از عراق} قطعنامه های تحریم آمریکا و اتحادیه اروپا را نقض نمی کند اما درگیر شدن عراق در این ماجرا شگفت آور است.

عراق در رای گیری اتحادیه عرب برای تعلیق عضویت سوریه از اتحادیه و وضع تحریم ها بر آن کشور رای ممتنع داد. عراق همچنین با ساقط کردن دولت سوریه با استفاده از قوه قهریه با توجه به ترس از آنکه بحران منطقه ای وسیعتری را موجب شود، مخالفت کرد.

دولت عراق که شیعیان آن را رهبری می کنند به ایران نزدیک است و تهران متحد اصلی سوریه در خاورمیانه است.

یک مقام رسمی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: واشنگتن دیگر کشورها را به انجام معاملات تجاری و رعایت مسائل حقوقی و مواردی که شامل تحریم ها نمی باشد، تشویق می کند. اما اگر این وضعیت ادامه یابد در این صورت عراقی ها باید در برابر آن پاسخگو باشند.

مقامات رسمی می افزاید: این قرار داد نشان از آن دارد که رژیم سوریه برای تامین نفت خود دچار درماندگی است و در عین باقیمانده ذخیره ارزی این کشور را نشان می دهد. ای اسناد نشان می دهد که شرکت نفت سوریه، که واردات نفت آن کشور را بر عهده دارد، موافقت کرده است که هزینه سوخت وارداتی را قبل از حمل به بانک تجارت عراق بپردازد.

بر اساس این اسناد، علاء خدر خدوم، مسئول بازاریابی نفت عراق، ریاست هیئت مدیره بانک تجارت عراق است. وی و همچنین وزیر نفت به سوالاتی که توسط روزنامه فایننشیال تایمز در این زمینه از وی به عمل آمد، پاسخ نداد.

هشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق گفت: "وی از چنین قراردادی خبر ندارد، مقامات سوریه نیز در این زمینه اظهار نظر نکردند.  

فایننشیال تایمز 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید