هشدار در مورد توانمندی هسته ای ایران

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

 ایران دارای توانمندی تولید اورانیوم مورد نیاز برای ساخت بمب هسته ای در مدت بین 2 ماه تا 4 ماه است.

انستیتو علوم و امنیت بین المللی که یک سازمان مستقل در مورد برنامه هسته ای ایران است روز گذشته اعلام کرد در صورتیکه ایران تصمیم راهبردی در مورد ساخت بمب هسته ای بگیرد، این قابلیت را دارد که در مدت 2 تا 4 ماه، 25 کیلوگرم اورانیوم مورد نیاز ساخت بمب را تولید کند.

بهرحال این انستیتو که مرکز ان در واشنگتن است، تأکید می کند که ایران برای استفاده از 25 کیلوگرم اورانیوم غنی شده مورد نیاز سلاح هسته ای در کلاهک هسته ای به زمان بیشتری نیاز دارد.

"اگر ایران تلاش کند که بمب هسته ای تولید کند، در این صورت با چالش مهندسی علیرغم کاری که در گذشته در این زمینه انجام داده بود، روبرو خواهد شد."

کارشناسان می گویند: وظیفه انتقال اورانیوم غنی شده در سطح عالی در کلاهک کوچک موشک یک فن آوری پیچیده است.

انستیتو علوم و امنیت ملی می افزاید: ایران برای این کار نیاز به ماه های بیشتری برای تولید تجهیزات هسته ای برای آزمایش زیر زمینی و زمان طولانی تر برای ساخت کلاهک یک موشک با برد بلند نیاز دارد.

گزارش مؤسسه علوم و امنیت ملی آمریکا یکی از مستقل ترین گزارش هایی است که در مورد پنج نقطه زمانی غیر قابل برگشت برنامه هسته ای ایران برای تولید بمب هسته ای به شمار می آید. این زمان، دوره ای است که ایران در آن تصمیم می گیرد که بمب هسته ای بسازد و آزمایش هسته ای انجام دهد.

ایران می گوید: برنامه هسته ای این کشور، صلح آمیز است. بهرحال کشورهای غربی نگران آن هستند که با پیشرفت برنامه هسته ای ایران، زمان چنان کوتاه شود که آمریکا و اسراییل قادر نباشند به سرعت قبل از انجام آزمایش هسته ای توسط ایران واکنش نشان دهند.

فایننشیال تایمز

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید