پرواز جنگنده های اسراییل بر فراز لبنان به دنبال نفوذ هواپیمای بدون سرنشین ایران

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

 گزارش شده است جنگنده های اسراییل پس از آنکه هواپیمای بدون سرنشین که گمان می رود توسط حزب ا... و یا حامی آن به حریم هوایی اسراییل وارد شد، حملات سنتی متعددی را به جنوب لبنان انجام داده است.

خبرگزاری رسمی لبنان گفت: هواپیمای اسراییل بر فراز بازار شهر نبطیه و روستای اطراف پرواز کرده  و دیدار صوتی را شکستند. مقامات نظامی اسراییل از تأیید اینکه جنگنده های آن کشور به فراز جنوب لبنان پرواز کرده اند، خودداری کرد.

هواپیمای بدون سرنشین که سرنگون شد از طرف ساحل دریای مدیترانه از طرف نوار غزه و اندکی پیش از ساعت ده وارد حریم هوایی اسراییل شد و به مدت 15 دقیقه پیش از اینکه سرنگون شود، به پرواز خود ادامه داد.

این هواپیما در 25 مایلی نیروگاه هسته ای دایمونا و در فاصله کمی از پایگاه ارتش اسراییل در صحرای نگاوا، سرنگون شد. این نخستین هواپیمای دشمن بوده است که در شش سال گذشته به حریم هوایی اسراییل نفوذ کرده است.

حزب ا...، گروه شبه نظامی لبنان که از طرف ایران حمایت می شود، ادعا کرد که مسئول این نفوذ بوده است. مقامات اسراییل اطلاعات کمی در باره این حادثه منتشر کردند و به طور وسیعی از اظهار نظر خودداری کردند. شاید این اقدام با هدف آرام کردن نگرانی های رو به فزونیداخل اسراییل از درگیری احتمالی با ایران و گروه های وابسته به آن می باشد.

دکتر بواز گانور، مدیر اجرایی انستیتو ضد صهیونیستی تل اویو گفت: اگر این {حادثه} پیامی از {رئیس جمهور} احمدی نژاد {از ایران} بود، در این صورت با این هدف بوده است که اسراییل را از حمله باز دارد و شاید  حتی تهدید به حمله پیشگیرانه علیه اسراییل بوده است.

"هر کسی که این هواپیمای بدون سرنشین را فرستاده باشد، دستکم پیامدهای که می تواند جرقه  نزاع های منطقه ای را بزند، مدنظر داشته است. متأسفانه در وضعیت فعلی هر چیزی می تواند موجب این جرقه شود."

در حالیکه تهران هنوز در مورد نفوذ به حریم هوایی اسراییل اظهار نظر نکرده است. این حادثه به طور واضح اثر انگشت ایران را دارد.

حزب ا... پیش از این هواپیمای بدون سرنشین استفاده کرده بود اما آنها هرگز نتوانسته بودند به داخل اسراییل نفوذ کنند.

هدایت هواپیمای بدون سرنشین با ریموت کنترل نیازمند فن آوری پیشرفته ای است که به باور اسراییل این فن آوری ماورای توانمندی حزب ا... و در اختیار ایران است.

در ماه سپتامبر، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از هواپیمای بدون سرنشین جدید شاهد 129 برده برداشت که برد 1240 مایلی دارد.

بهرحال تحلیل گران منطقه ای بر این نظر توافق دارند که هواپیمای بدون سرنشین که در نفوذ به حریم هوایی اسراییل مورد استفاده قرار گرفت، مأموریت تجسس داشته و احتمالاً برای آزمایش راهبرد اسراییل در هنگام حملات هوایی بوده است. اگر این هواپیمای بدون سرنشین پیامی را ارسال می کند، این اقدام چندان جسورانه نیست.

این هواپیمای بدون سرنشین از جنوب لبنان وارد اسراییل نشده است اما مسیری را در پیش گرفته بود که از نوار غزه می گذشت. این اقدام با هدف تأخیر در شناسایی تا تحریک به واکنش بوده است، همچنین این هواپیمای بدون سرنشین حامل مواد منفجره نبوده است.

دیلی تلگراف

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید