ایران برای تقویت ریال از نیروهای امنیتی استفاده کرد

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

ایران با اقدام به زور در بستن بازار آزاد ارز و بازداشت دهها تن از دلالان پس از سقوط اقتصادی که موجب اعتراضات هفته گذشته شد، به تقویت ریال پرداخت.

پلیس همه مغازه های صرافی خیابان های جمهوری و فردوسی در تهران را از روز شنبه بسته است، البته به جز صرافی هایی که از بانک مرکزی مجوز فعالیت دارند و دلار را به قیمت 2800 ریال خریداری می کنند.

این قیمت 25 درصد پایین تر از بازار آزاد در روز سه شنبه گذشته بوده است که بهای ریال در آن 30 درصد کاهش یافته بود. مغازه هایی که باز هستند، خیلی کم دلار به فروش می رسانند که نشان از کمی ارز در بازار دارد.

سقوط آزاد دلار که ناشی از تأثیر تحریم های جهانی بود در واکنش به برنامه هسته ای ایران صورت گرفت، منجر به اعتصاب در بازار و صرافی ها شد و نخستین اعتراضات ناشی از کاهش ارزش پول را موجب شد.

قوه قضائیه روز گذشته اعلام کرد 30 تن از اخلال گران اقتصادی در بازار بازداشت شدند و مقادیر قابل توجهی ارز و سکه طلا از آنها مصادره شد.

یکی از کارکنان صرافی ها که مغازه آنها بسته و صاحب آن نیز در کنار یکصد  تن دیگر از دلال های ارز بازداشت شده است، گفت: "آنها قیمت دلار را با زور پایین آورده اند. آنها تمام چک های بانکی ما را مصادره کردند."

شاهدان می گویند: افسران پلیس روز گذشته در خیابان ها گشت می زدند تا مطمئن شوند، مغازه ها بسته و معامله ای صورت نمی گیرد.

با این حال دلالان در کوچه پس کوچه، برای جلب مشتریان دلار دلار را زمزمه می کنند و اسکناس ها را به عابران و مشتریان نشان می دهند که نشانه روشنی است از اینکه بازار آزاد صرافی به بازار سیاه تبدیل شده است.

یک دلار در بازار آزاد سه هزار تومان در بازار سیاه خریداری می شود که 6 درصد بیش از رقم رسمی است.

سخت تر شدن تحریم های بانکی آمریکا و تحریم واردات نفت از طرف اروپا از اول ماه ژوئیه منجر به آن شده است که ارزش ریال 50 درصد ارزش خود را از دست بدهد.

تحریم ها نه تنها موجب کاهش در آمدهای نفتی شده است، بلکه دریافت پول را نیز برای تهران دشوار کرده است. انتقال پول مدت زمانی طولانی تر و هزینه بیشتری را به دنبال دارد.

در عین حال شماری از بازاریان که به دلیلی اعتصاب مغازه هایشان را بسته بودند، دو روز پیش، بار دیگر مغازه های خود را گشودند که این امر موجب آن شد که دیگران نیز تشویق به معامله شوند.

یکی از فروشندگان لوازم خانگی گفت: "ما نیاز داشتیم که ثابت کنیم هستیم و این کار را نیز انجام دادیم."

یکی دیگر از بازاریان گفت: "صاحبان مغازه ای که از بازکردن محل کارشان امتناع کردند، توسط نیروهای امنیتی به تخلیه محل کسب تهدید شدند."

اگر چه تحریم ها ثابت کرده است که خیلی مشکل ساز است اما این تردید نیز وجود دارد که اعتصاب و تظاهرات خیابانی هفته گذشته توسط مخالفین احمدی نژاد در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال آینده سازمان داده شده باشد.

آقای احمدی نژاد که نمی تواند بار دیگر نامزد پست ریاست جمهوری شود، به دنبال جایگزین کردن یکی از متحدان خود برای این پست می باشد.

وی گفته است که مخالفت با دولت وی توسط شیاطین که منظور مخالفان داخلی است، صورت      می گیرد.

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور پیشین ایران که این گمانه زنی وجود دارد که برای تشکیل یک دولت وحدت ملی که جایگزین دولت فعلی شود، اصرار می کند، گفته است که تحریم ها تنها یکی از عوامل عدم دسترس ایران به ارز است.

وی به روزنامه اصلاح طلب آرمان گفت: همچنین موضوع جدی مدیریت وجود دارد، وضعیت فعلی، مدیریت بحران نیاز دارد، این کار نمی تواند با سیاستمداران بی تجربه که اشاره به احمدی نژاد است، اداره شود.

فایننشیال تایمز   

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید