دختر رئیس جمهور پیشین ایران، زندانی شد

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

دختر علی اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور پیشین ایران به دلیل تبلیغ علیه جمهوری اسلامی ایران در حالیکه مبارزه داخلی قدرت  در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در ماه ژوئن آینده شدت یافته است، بازداشت شد.

فائزه هاشمی به دلیل اهانت به حاکمان جمهوری اسلامی ایران پس از سرکوب وحشیانه جنبش سبز که به نتیجه انتخابات 2009 اعتراض داشتند، به شش ماه زندان محکوم شده است.

بازداشت وی نشان دهنده مخالفت سرسختانه تندروها با هاشمی رفسنجانی است که چنین می نماید که وی بار دیگر نفوذ سیاسی خود را در شرایطی که ایران با فشارهای بی سابقه بین المللی به دلیل برنامه هسته ای مواجه است، باز می یابد.

در حالیکه این باور وجود دارد که وی هیچگونه جاه طلبی برای شرکت در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری ندارد، گمانه زنی هایی وجود دارد که وی طرفدار دولت وحدت ملی است که کشور را میانه رو های هر دو جناح محافظه کار و اصلاح طلب اداره شود.

این باور وجود دارد که تندروهای ایران مه دارای روابط قوی با چهره های تندروی از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، قوه قضائیه و روحانیون قم هستند، با چنین دولتی که قدرت انها را محدود خواهد کرد، مخالفت می کنند.

انها به طور آشکار آقای رفسنجانی را به فساد، طرفدار سیاست های بازار، واقع گرا در سیاست خارجی،  حامی اصلاح طلبان سیاسی متهم می کنند و همه این موارد ضد آرمان های انقلاب اسلامی می دانند.

آقای محسن هاشمی، فرزند هاشمی رفسنجانی دیروز به روزنامه اصلاح طلب آرمان گفت: موج جدید تبلیغات علیه پدرش با هدف "کاهش نفوذ وی" در انتخابات آینده صورت می گیرد.

اگر چه رئیس جمهور پیشین ایران از ارکان انقلاب اسلامی است اما وقتی که از میرحسین موسوی، نامزد زندانی شده مخالف احمدی نژاد در انتخابات سال 2009 حمایت کرد، از نظام ساقط شد. اما نشانه های قوی وجود دارد که نفوذ رفسنجانی دوباره رو به افزایش است. ناظران سیاسی و دیپلمات ها در تهران از اینکه وی را شانه به شانه آیت الله علی خامنه ای رهبر انقلاب که اخرین کلام را در نظام می زند، در ورود به سالن اجلاس غیر متعهدها دیدند، دچار شگفتی شدند. این وضعیت غیر منتظره پس از وجود چند سال تلخی میان آن دو به چشم آمد.

رهبر انقلاب، هم چنین آقای رفسنجانی را به عنوان رئیس شورای مصلحت که سیاست های کل نظام را وضع می کند با وجود فشار تندروها، منصوب کرد.

هم چنین، پیروزی واقع گراها در انتخابات سال جاری مجلس این گمانه زنی ها را افزایش داده است که آیت الله خامنه ای ممکن است از تندروها به طرف میانه روها گرایش پیدا کرده باشد که می تواند تأثیری بر انتخابات سال آینده داشته باشد.

ناظران می گویند خراب شدن وضعیت اقتصادی کشور در نتیجه هفت سال سیاست های                " عوام گرایانه " احمدی نژاد و افزایش تحریم های بین المللی ممکن است موجب ارزیابی مجدد دیدگاه های رهبری شده باشد.

امریکا در سال جاری تحریم های بانکی را تشدید کرده است و اتحادیه اروپا واردات نفت را از ماه ژوئیه ممنوع کرده است.

محمدرضا باهنر معاون رئیس مجلس برای نخستین بار تأیید کرد که صادرات نفت ایران به 800 هزار بشکه در ماه ژوئیه کاهش یافته است، اما در این اواخر به یک میلیون بشکه افزایش یافته است که این تعداد هم چنان پایین تر از تحریم های نفتی اتحادیه اروپا می باشد.

آقای باهنر از این امر گله کرد که تحریم های بانکی به این معناست که ایران دسترسی آسانی به منابع مالی خود ندارد.

فایناننشیال تایمز 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید