ایران سخت بر موضع خود در داشتن انرژی هسته ای ایستاده است

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی به فایننشیال تایمز گفته است: "اقدام نظامی علیه ایران برای آمریکا بسیار هزینه بر خواهد بود و تهدیدهای که میت رومنی در حالیکه تلاش می کند، رئیس جمهور شود، رجز خوانی های انتخاباتی است که بخش اعظم آن را می توان نادیده گرفت.

آقای رومنی تلاش می کند تا خود را نسبت به ایران سخت تر و به اسرائیل نرم تر از باراک اوباما نشان دهد. اما آقای لاریجانی تحت تأثیر این موضع قرار نداشته و می گوید: نامزد جمهوریخواهان نیازمند اندکی درایت است تا بتواند پیامدهای جنگ علیه ایران را درک کند.

علی لاریجانی در حالیکه از دفتر خود سخن می گفت، سیاست های آمریکا درمورد خاورمیانه را مجموعه ای از شکست ها دانست و گفت این امر تفاوت کمی در این دارد که چه کسی در کاخ سفید قرار گرفته باشد؟

وی گفت: "در آمریکا این سیستم دیپلماسی است که تصمیم گیری می کند و نه افراد. آقای اوباما قدرت را از آن خود کرد و قول هایی داد که به دنبال آن عملی نبود. بنابر این من فکر نمی کنم، تغییر مهمی روی دهد."

وی برای فلسطین چه کاری را انجام داد؟ آیا وی به ترکیه و مصر نرفت و قول نداد که از حقوق مسلمانان حفاظت کند؟ (اما) ما هیچ اقدامی را که نشان دهنده حمایت از تصمیم هایش را داشته باشد، ندیدیم.

آمریکایی ها از حسنی مبارک تا هنگام سقوط حمایت کردند. آنها در مورد بن علی در تونس و علی عبد ا... صالح در یمن برخورد مشابهی داشتند.

آقای لاریجانی ۵۴ سال دارد و در سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ مذاکره کننده ارشد برنامه هسته ای ایران بود که پس از اختلاف با احمدی نژاد رئیس جمهور اصولگرا از این پست کناره گرفت. وی در مورد سیاست خارجی بیشتر از رئیس جمهور، واقع گرا دیه می شود. وی هم چنین جزو مجموعه ای که در جدال قدرت بین آقای احمدی نژاد و آیت ا... خامنه ای رهبر انقلاب، دیده می شود.

از نشانه های عمیق عدم اعتماد متقابل بین ایران و آمریکا که بیش از سه دهه ادامه دارد آنست که ایران خطی بر تلاش های آمریکا برای ترغیب اسراییل به عدم حمله به تأسیسات هسته ای ایران کشید، حتی در زمانی که عدم توافق بر سر ایران موجب افزایش تنش علنی بین دو متحد شده است.

ایران اصرار می ورزد که اسرائیل جرئت حمله به تأسیسات هسته ای ایران را بدون هماهنگی با دولت آمریکا ندارد. واکنش ایران در مقابله چنین حمله ای، عمل متقابل علیه هر دو کشور خواهد بود. وی گفت موفقیت در مذاکرات با شش قدرت شامل آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان که پس از سه دور با شکست مواجه شد به خواست واشنگتن برای انجام مذاکرات صادقانه ارتباط دارد.

ایران به دنبال افزایش تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا که اقتصاد آن کشور را دچار صدمه کرد و صادرات نفت آن کشور را کاهش داد، به میز مذاکرات بازکشت.

اما طرف های مختلف حتی قادر نیستند در مورد محدود کردن غنی سازی ۲۰ درصد که محل نگرانی جامعه بین المللی است، به توافق برسند.

آقای لاریجانی دشمنان غربی را مسئول عدم پیشرفت مذاکرات هسته ای دانست و گفت: در صورتیکه آمریکا موضع علنی خود را در مورد حق ایران در داشتن برنامه مسالمت آمیز هسته ای مکتوب کند، این امر به مذاکرات کمک خواهد کرد. اما اگر آنها تلاش کنند که ایران را از حقوق خود در داشتن فن آوری هسته ای محروم کنند، در این صورت مذاکرات نه پیش از انتخابات و نه پس از آن راه به جایی نخواهد برد.

اوباما، رئیس جمهور آمریکا و وزیر امور خارجه آن گفته اند، حق ایران را در داشتن انرژی    هسته ای به رسمیت می شناسیم. اگر آنها این را می پذیرند، آنرا بنویسند و پس از آن ما از آن به عنوان اساس به پیش بردن گفتگوها استفاده خواهیم کرد.

آنچه آنها در جریان گفتگوها می گویند با آنچه که بیرون از آن سخن می رانند، متفاوت است. شماری از مقامات رسمی غرب نگران آن هستند که ایران فعالیت های هسته ای خود را افزایش دهد و سطح غنی سازی را از حد 20 درصد به نزدیکی مورد نیاز سلاح هسته ای بالا ببرد.

آقای لاریجانی با تکرار موضع ایران که تنها به فن آوری مسالمت آمیز هسته ای علاقمند است گفت: "ما در شرایط فعلی نیاز به غنی سازی 20 درصد نداریم. اما اگر ما به آن نیاز داشته باشیم، ممکن است به تولید آن بپردازیم. یا اگر بتوانیم از جای دیگر آنرا خریداری کنیم به تولید آن نخواهیم پرداخت" وی همچنین گفت: "رهبران ایران خروج از معاهده عدم انتشار سلاح هسته ای را مورد بحث قرار نداده اند، حتی با این وجود که این سئوال جدی در میان نخبه های ایرانی مطرح است که منافع باقی ماندن در این معاهده چیست. وی گفت: اسراییل به معاهده "ان پی تی" ملحق نشده است و سازمان انرژی بین المللی هسته ای را به رسمیت نمی شناسد. آنها آنچه را که می خواهند انجام می دهند. بمب تولید می کنند و هیچ کس از آن کشور در این مورد سئوال نمی کند."

آقای لاریجانی در مورد جاه طلبی های سیاسی خود در پاسخ به این امر که آیا برای ریاست جمهوری پس از آنکه دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد به پایان رسد، اقدام خواهد کرد، گفت: هنوز در این زمینه طرحی ندارم. شماری از سیاستمداران هستند که خود را آماده انتخابات می کنند و من در حال نگاه کردن به این امر هستم که چه کسی موفقیت بیشتری خواهد داشت.

فایننشیال تایمز

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید