تصمیم عربستان سعودی برای افزایش تولید موجب کاهش بهای نفت شد

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

ریاض که نگران تأثیر افزایش بهای سوخت بر اقتصاد جهانی است به مشتریان عمده خود در امریکا، اروپا و اسیا پیشنهاد تأمین نفت بیشتر را  تا پایان سال داده است. این پیشنهاد نشانه نگرانی های بزرگترین صادر کننده نفت در مورد تأثیراتی است که بهای نفت ممکن است برای اقتصاد جهانی داشته باشد.

وزیران اقتصاد گروه هفت ماه گذشته از صادرکنندگان نفت خواستند تا تولید نفت خود را افزایش دهند. عربستان سعودی در آن هنگام با این پیشنهاد سرد برخورد کرد و گفت عرضه و تقاضا در بازار متعادل است. اما پادشاهی سعودی در این اواخر گام هایی را برای کاهش بهای نفت برداشته است و با پالایشگاه ها برای تأمین نفت بیشتر تماس گرفته است.

یک مقام رسمی مرتبط با امور نفتی در منطقه خلیج فارس گفت: قیمت های فعلی خیلی بالاست. " ما مایل هستیم تا بهای نفت به بشکه ای یکصد دلار برسد."

بهای نفت برنت که شاخص جهانی را دارد از اواسط ماه ژوئن ۳۳ درصد افزایش یافته است و به رقم 95/117 دلار در هر بشکه در روز جمعه رسید.

در روز دوشنبه قیمت هر بشکه نفت تنها در 4 دقیقه چهار دلار افزایش یافت و قیمت نفت روز گذشته با کاهش 76/1 دلاری به 03/112 دلار رسیده است.

اخرین باری که عربستان سعودی مشاوه های مشابهی را با پالایشگاه ها به عمل آورد در ماه مارس گذشته بود که درست چند هفته قبل از افزایش تولید خود به میزان آن ۱۰ میلیون بشکه در روز که بالاترین حد در ۳۰ سال گذشته بود، رساند.

ریاض در حال ارزیابی پاسخ پالایشگاه ها است. عربستان سعودی ماه گذشته 9/9 میلیون بشکه نفت در روز تولید کرد اما مقامات رسمی گفتند که ریاض حدود ۱۰ میلیون بشکه تولید می کند. "ما با مشتریان خود در مورد نیازهای نفتی آنان در حال مذاکره هستیم و به آنها گفته ایم که آماده تأمین بیشتر هستیم."

هیئت های نمایندگی در اوپک ، کارتل تولیدکنندگان نفتی گفته اند، ریاض تلاش می کند، قیمت نفت را کاهش دهد.

یک مقام نفتی از یکی از کشورهای افریقایی گفت: "عربستان سعودی به طور فعال در حال مدیریت بازار است." "انها وقتی که قیمت ها به ۹۰ دلار رسید، نفت کمتری را در عربستان تولید کردند و اکنون که قیمت ها بالاتر از ۱۱۵ دلار رفته است انها به تأمین بیشتر ان اقدام خواهند کرد.

اقدام ریاض در زمانی صورت می گیرد که قیمت انرژی به عنوان یکی از موضوعات انتخاباتی ریاست جمهوری امریکا ظاهر شده است.

میت رومنی نامزد حزب جمهوریخواه باراک اوباما رئیس جمهور امریکا را متهم کرده است که اقدام کافی برای پایین آوردن قیمت نفت انجام نداده است.

قیمت بنزین در هفته گذشته در امریکا به 878/3 دلار در هر گالن رسیده است که در چنین زمانی از سال بالاترین قیمت می باشد.

رکورد بهای خردفروشی بنزین در ماه ژوئیه سال ۲۰۰۸ بود که به رقم 114/4 دلار رسیده بود. کاخ سفید ماه گذشته طرح استفاده از ذخایر استراتژیک را که ان را اعلام کرده بود، کنار گذاشت. اما وی از آزاد سازی ذخایر استراتژیک نفت  به دلیل مخالفت متحدانی چون آلمان و در حد پایین تری ایتالیا و ژاپن خودداری کرد.

عربستان سعودی می خواهد بهای نفت را کاهش دهد، در حالیکه نمی خواهد با ایران مقابله کند. ایران به ریاض در مورد اینکه تولید نفت خود را برای جبران کاهش ناشی از تأثیر تحریم های امریکا و اتحادیه اروپا بر صادرات نفت ایران افزایش ندهد، هشدار داده بود.

تولید نفت ایران در ماه گذشته با 85/2 میلیون بشکه در روز به پایین ترین حد خود در ۲۲ سال گذشته رسید.

بازار نفت در حالیکه منطقه خاورمیانه شاهد تظاهرات ضد امریکایی و افزایش تنش بین اسرائیل و ایران است، در حاشیه قرار دارد. 

هم چنین یک مانور نظامی توسط ۲۰ کشور از جمله امریکا، انگلیس و فرانسه در تنگه هرمز به مورد اجرا گذاشته شده است.

 فایناننشیال تایمز

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید