ایران ادعا کرد در تأسیسات هسته ای اش خرابکاری شده است

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

ایران روز گذشته اعلام کرد منبع تأمین برق کارخانه غنی سازی هسته ای زیرزمینی اش در فردو ماه گذشتته با انفجار هدف خرابکاری قرار گرفته است.

ایران عنوان داشته است که سازمان های اطلاعاتی خارجی با عملیات خرابکاری به دنبال نابود کردن برنامه هسته ای ایران هستند. در یک بیانیه غیر منتظره، فریدون عباسی دوانی  رئیس سازمان انرژی هسته ای گفت در 17 آگوست از مواد متفجره برای قطع کابل های انتقال قدرت به نیروگاه که مرکز نگرانی های اسرائیل و جامعه بین المللی در مورد برنامه هسته ای ایران است، استفاده شد.

آقای عباسی به سمت حرکت کرد که سازمان انرژی بین المللی را به داشتن نقش در این حادثه متهم کند و در این زمینه گفت: "تروریست ها و خرابکاران به این سازمان نفوذ کرده اند و ممکن است نقشی در قطع برق این تأسیسات داشته باشند.

افشای خبر استفاده از مواد منفجره برای قطع کابل های انتقال برق به تأسیسات فردو، حکایت از آن دارد که عملیات خرابکارانه مخفی در حال حاضر با توجه به اینکه حمله اسرائیل به تأسیسات هسته ای ایران غیرقطعی بنظر می رسد، ادامه دارد. مقامات رسمی سازمان انرژی بین المللی هسته ای در برابر اینکه بازرسان آنها در چنین عملیات خرابکارانه ای شرکت داشته باشند، به شدت مقاومت می کنند.

آقای عباسی دوانی در یک انتقاد خیلی صریح گفت: آژانس در انجام تعهدات خود نسبت به متوقف کردن چنین عملیات خرابکارانه ای با شکست مواجه شده است. یوکیو آمانو مدیر آژانس بین المللی هسته ای گفت: "ایران به طور کامل همکاری نکرده است تا ما از فعالیت های اعلام نشده ایران، اطمینان حاصل کنیم." اما وی گفت: "مذاکرات ادامه خواهد داشت."

آقای عباسی در اجلاس کشورهای عضو سازمان بین المللی انرژی هسته ای بدون اینکه به تاریخی اشاره کند، گفت: حادثه مشابهی در کارخانه غنی سازی نطنز روی داده است. وی اشاره کرد که روز بعد از این حادثه بازرسان سازمان بین المللی هسته ای  خواستار یک بازدید غیرمنتظره از تأسیسات فردو شدند.

وی گفت: آیا این بازدید هیچ ارتباطی با آن انفجار نداشته است؟ چه کسی غیر از اعضای سازمان انرژی هسته ای می توانند به سرعت به این تأسیسات برای ثبت صدمه های وارد شده به تجهیزات و ارائه گزارش دسترسی یابند. ایران، امریکا و اسرائیل را به ترور چهار دانشمند هسته ای خود در سالهای گذشته متهم می کند. هم چنین استفاده از بد افزار "استاکس نت" پیشرفت برنامه هسته ای  ایران را فلج کرد. روزنامه نیویورک تایمز در سال جاری ادعا کرده بود که امریکا با کمک اسرائیل عملیات بد افزار "استاکس نت" را که به طور کامل ناموفق بود، رهبری کرده بود. 

فاینانشیال تایمز

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید