ارتش آزاد سوریه متهم به جنایت جنگی شد

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in بررسی مطبوعات

گروه های مخالف در سوریه به انجام جنایت های جنگی متهم شده اند که از آن جمله شکنجه و اعدام زندانیان است. سازمان ملل متحد هم چنین نسبت به افزایش نقض حقوق بشر و حضور پیکارجویان مسلمان خارجی در نبرد علیه رژیم بشار اسد هشدار داد.

سازمان دیده بان حقوق بشر گفت بیش از دهها  مورد اعدام را که توسط شورشیان در استانهای ادلب، حلب و لاذقیه به اجرا درآمده، مستندسازی کرده است. سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید سه تن از رهبران ارتش آزاد سوریه که این اسناد را دیده اند، گفته اند که قربانیان مستحق مرگ بوده اند.

ارتش آزاد سوریه، گروه اصلی مسلح نیروهای مخالف است که از طرف حامیان خارجی خود پس از اعدام 14 تن از اعضای شبه نظامیان طرفدار رژیم در حلب در ماه آگوست تحت فشار قرار گرفته است. پس از این اقدام ارتش آزاد سوریه دستورالعمل هایی را برای احترام به حقوق بشر و قوانین بشر دوستانه صادر کرد.

ندیم حوری جانشین دیده بان حقوق بشر سوریه گفت: "گروه های مخالف دولت سوریه بارها به ما گفته اند که انها علیه دولت سوریه به دلیل نقض حقوق بشر می جنگند. اکنون زمان آن رسیده است که گروه های مخالف آنچه را که می گویند، در عمل به اجرا گذارند."

در همین حال در ژنو، شورای حقوق بشر به گزارشی در مورد افزایش حضور "عناصر مسلمان  خارجی" در سوریه گوش فرا داد.  یولو پین هیرو یکی از اعضای این شورا گفت: این حضور موجب رادیکالیزه شدن شورشیان وطنی سوریه شده است که هم چنین مرتکب جنایت های جنگی شده اند.

سازمان ملل می گوید در 18 ماه گذشته 20 هزار نفر در سوریه کشته شده اند که شورشیان این رقم را نزدیک 30 هزار نفر  می دانند. 

گاردین

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید