نمایشگاه وسایل کمک آموزشی در لندن

Posted in علمی، فرهنگی و هنری

تمامی جنبه های زندگی به نوعی در در حال پیشرفت می باشد و تکنولوژی آموزشی کاتالیزر آن. چند روز پیش نمایشگاهی در لندن برگزار شد که در ان آخرین دستاوردهای این عرصه و فعالیت های که در حول وحوش ان بود به نمایش گذاشته بودند. با توجه به برنامه ای که می بایست از این نمایشگاه تهیه می کردم، به غرفه های مختلف ان سر زدم و آخرین تحولات این عرصه را می دیدم.

تمامی جنبه های زندگی به نوعی در در حال پیشرفت و  تحول است و پیشرفت علوم، نرم افزار و سخت افزار خود را می طلبد که به همراه آن نیازهای  جدیدی مطرح و کارشناسان  و کاربران نویی را به این عرصه فرا می خوانند. برای کنار آمدن با تغییرات، آموزش نیاز است و با سرعت یافتن تغییرات، آموزش نیز همپای ان باید با سرعت و کیفیت همراه باشد. تکنولوژی آموزشی  از راه کارهایی است که  باعث سهولت ، سرعت و دقت در امر آموزش و یادگیری می‌شود.

در قرن اخیر، تکنولوژی آموزشی مورد توجه قرار گرفته است و از حدود سال ۱۹۵۰ به بعد روانشناسان استفاده از تکنولوژی آموزشی را به عنوان یک روش موثر در امر آموزش مطرح کردند. شرکت های عرضه کننده نرم افزارها و سخت افزارهای آموزشی در جای جای نمایشگاه ارلز کورت لندن دیده می شدند و در کنار انها شرکت های خدمات آموزشی و حتی تلویزیون آموزش دبیران، غرفه ای را بر پا داشته بودند تا به بازدیدکنندگان در مورد برنامه های خود به اطلاع رسانی بپردازند و در عین حال از گوشه و کنار جهان برای نرم افزارها و سختافزارها و خدمات خود خریدارانی نیز بیابد.

کاربرد موثر وسایل آموزشی و روش های مختلف آموزشی مستلزم تمرین و یادگیری است ولازمه ورود ان به بخش رسمی آموزش هر کشور کشور، آشنایی و و به کارگیری آن است. هر چند فن آوری های آموزشی، وسایل کمک آموزشی جايگزين كلاس‌هاي آموزشي نمي‌شوند، اما به گفته تولید کنندگان آن،  مكملی قابل قبول است.

مسلما  نرم ‌افزارهاي آموزشي موفق در بازار آن دسته هستند که براساس يك آموزش استاندارد و  توسط كارشناسان خبره تهيه  و طراحي شده باشند.در بررسی ها آمده است که در اکثر  نرم‌افزارهاي آموزشي كه براي كودكان تهيه مي‌شود ۶۵ درصد يادگيري از طريق سرگرمی و 35 درصد آن به روش درسی است که این درصد برای بزرگسالان به شکل قابل توجهی تغییر می یابد.

ميزان يادگيري افراد به خصوص كودكان از نرم‌افزارهاي آموزشي چندرسانه‌اي با  جذابيت بصري و صوتي آن ارتباط مستقیم دارد. این ترتیب نرم‌افزارهاي كمك‌آموزشی از هر نوع كه باشند،فيلم  نوارهاي صوتي، نمايش و یا مواردی از این قبیل در افزايش علاقه دانش‌آموزان به يادگيري نقش ایفا می کنند.

شرکت مایکروسافت در این نمایشگاه نرم افزار جدیدی را به نام سرفیس که به نظر دست اندرکاران این شرکت، تحولی در وسایل فن آوری اموزشی به خصوص مدارس ایجاد خواهد کرد، ارائه کرده اند. قابلیت این برنامه آموزشی، تعاملی است که بین دانش اموزان با هم و خود برنامه ایجاد می کند.

روشن است که هر چه نرم‌افزارهاي آموزشي بیشتر از صوت و تصوير بهره بگیرند، تاثیر بیشتری را بر يادگيري دارند و هر اندازه که محتوای آموزشي با نحوه يادگيري افراد شبيه‌تر باشد، قدرت يادگيري افراد نیز بالاتر مي‌رود.

بررسی های نشان از آن دارند که ۷۵ درصد یادگیری از طریق حس بینایی انجام می شود ، و هر چه به این حس در تهیه نرم افزارها توجه بیشتری شود، اموزش کارآیی بیشتری می یابد. امروزه وسائل کمک آموزشی به عنوان برای تسهیل تدریس و یادگیری در نظام آموزشی به کار می روند و  باعث ماندگاری یادگیری و تنوع بخشی در کلاس های  درس می شوند.

نسبت یاد گیری پس از بینایی، حس شنوایی با ۱۳ در صد و پس از آن لامسه با ۶ درصد قرار دارد. بنابراین اگر وسایل کمک آموزشی به نحوی به خدمت گرفته شوند که هر سه حس را درگیر کنند بدون شک تاثیر آموزش نیز افزایش می یابد. بسیاری از شرکت های حاضر در این نمایشگاه از کمک های دولتی برای پیشبرد برنامه هایشان برخوردار بودند که از ان جمله تلویزیون ویژه معلمین بود. مسئول Teacher TV با شاره به کمک های دولت، عنوان می کرد که برنامه های تلویزیونی این شبکه برای ارتقا سطح اموزش برای دانش اموزان و معلمین است و اخرین روش های اموزشی از طریق این تلویزیون اطلاع رسانی می شود.

شکی وجود ندارد که با ورود گسترده فن آوری آموزشی به سیستم آموزشی بسیاری از شیوه های متداول آموزش و حتی شیوه معلمان و استادان در آموزش تغییر خواهد کرد. اما در بسیاری از کشورهای نگرانی از این تغییرات، مانع ورود کامل به این عرصه و به خدمت گرفتن ان در جهت افزایش کارآیی اموزش شده است.

به یاد دارم که تجربه که تغییر سیستم آموزشی که چهار دهه پیش در نظام متوسطه و دبیرستان صورت در کشورمان صورت گرفت و مقاطع راهنمایی و نظری و جامع و هنرستان و خدمات جایگزین نظام قدیم موجب تحرک مثبت و به جلو سیستم  آموزشی کشور و تغییر مواد درسی هماهنگ با علوم روز شد که نتایج مطلوبی را بر جای گذاشت.

بنابراین  تجربه ای دیگر در به کار گیری گسترده فن اوری های آموزشی در مدارس و دانشگاه ها و توسط کادر آموزشی فداکار و دانش آموزان مستعد می تواند نتایج بسیار مطلوبتری را برای کشور بر جای گذارد. فن آوری زمینه بسيار مناسبی فرا روی ما قرار داده است که با بهره گیری از ان می تواند سر منشا تحولات مثبتی در زندگی ما و هم نوعانمان باشد. اما این فن آوری،  معلمان را بايد در کنار خودداشته باشدتا در  زنجيره آموزشی و در انجایی که دانش اموز نیاز به راهنمایی دارند به کمک او آیند،و فن آوری های جدید می تواند معلمان را در هر جایی که باشند به هنگام طرح مشکل به صحنه مجازی اورد.

به کار گیری فن اوری آموزشی به ویژه در کشورمان و حتی بهره گیری از فن آوری های آموزش از راه دور گزینه ای بسیار مناسب برای رفع محدوديت‌هاي يادگيري و تقويت برابری  فرصت‌ها و  تسهيل دستيابي همگان به فرصت‌هاي يادگيري با كيفيت خوب و هزینه پایین است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید