سپر حفاظتی خلیج فارس پر مفسده و به طور احمقانه ای مخاطره امیز است

نوشته شده توسط حمید گلشریفی on . Posted in سیاسی

   لحن انتقادی از سیاست خارجی دولت انگلیس کمتر در مطبوعات این کشور  بازتاب پیدا می کند اما سفر دوره ای اخیر کامرون نخست وزیر انگلیس به حوزه خلیج فارس حداقل در مقاله ای در روزنامه گاردین به طور صریح مورد انتقاد قرار گرفت.در این مقاله سیاست های پر از نفاق کشورهای غربی و نادیده گرفتن اصول مورد ادعای انها به دلیل منافع اقتصادی به باد انتقاد گرفته شده است.این روزنامه می نویسد:دیر یا زود اعراب مستبد که دیوید کامرون به آنها اسلحه فروخت، سقوط خواهند کرد و دولت هایی که به حمایت از آنها پرداختند، هزینه آن را پرداخت خواهند کرد. در یک اقدام تهوع آور سیاسی، دیوید کامرون در جریان سفر  خود به منظور فروش اسلحه به دیکتاتورهای خلیج فارس ادعا کرد که از بهار عربی حمایت کند.

وی در این سفر هیچ تقاضایی برای انتخابات آزاد از اقتدار گرایان عرب نکرد ، حتی از آنها نخواست که ارزش های حقوق انسان را که همواره در سفرهای خود به روسیه و چین از آن یاد می کند، مورد احترام قرار دهند.

در حالیکه پادشاهان و امرای خلیج فارس،   معترضان دمکراسی خواه را سرکوب می کنند،   نخست وزیر آنها را از "دوستی و احترام" خود مطمئن می کند. وی در ابو ظبی توضیح داد که در راه اصلاحات مراحل و مسیرهای متفاوتی وجود دارد- کشورهای که متحد غرب هستند، میلیاردها پوند در خرید اسلحه از انگلیس هزینه می کنند و در عین حال بر بزرگترین منابع ذخیره غنی جهان نشسته اند. وی ممکن است توضیحات بیشتری را در این زمینه بیفزاید.

دیوید کامرون به منطقه خلیج فارس به عنوان یک فروشنده سیستم شرکت "بی آ ای" رفت. بی- آ- ای شرکت سازنده جنگنده های تایفون است. وی در امارات، عربستان سعودی و عمان بر طبل بازرگانی می زند  و سعی خواهد کرد از طرف شرکت بی پی و دیگر  شرکت های طرف قرارداد با آن کشورها، انتقادات به عمل آمده از طرف پارلمان انگلیس و اتحادیه اروپا را به دلیل پرونده های حقوق بشر خود کامه گان خلیج فارس   تلطیف کند.

جای تعجب نیست که نخست وزیر محدوده پوشش رسانه ای سفر را محدود کرد. اما به دنبال سفر مشابه رئیس جمهور فرانسه به خلیج فارس- پیام غرب به پادشاهی های این منطقه به اندازه کافی روشن است. با انقلاب یا بدون آن، تجارت با مستبدان خلیج فارس حالت عادی خود را دارد.

گسترش اعتراضات در جهان عرب به این سفر یک ضرورت افزوده است. یک سال پیش، در آستانه قیام در تونس و مصر، رژیم های خلیج فارس و حامیان غربی آن "شورش" در بحرین را سرکوب کردند و در عربستان سعودی قیام را با پول خریداری کردند. آنها تلاش کردند که قیام در لیبی و پس از آن در سوریه را بربایند. و این در حالی است که با موفقیت با کارت ضد شیعه بازی می کنند.

اما اکنون ناآرامی های عمومی به سواحل خلیج فارس رسیده است. ده ها هزار تن از اسلام گرایان، لیبرال ها و ملی گرا ها در کویت با گاز اشک آور و نارنجک های بی حس کننده به دلیل اعتراض به قانون انتخابات مواجه شدند.

رژیم بحرین که توسط انگلیس و امریکا مسلح و حمایت می شود، پس از 18 ماه سرکوب خشونت آمیز مخالفان، تظاهرات ضد دولتی را غیر قانونی اعلام کرد.

در عربستان سعودی که غرب آنرا در آغوش گرفته است، معترضان وحشیانه سرکوب شده اند و هزاران تن بدون اتهام یا محاکمه مناسب در بازداشت هستند.

در همین حال تعدادی در امارات متحده عربی به دلیل مبارزه دمکراسی خواهی در بازداشت به سر می برند و پلیس اردن که مورد توجه انگلیس است به تظاهر کنندگان آن کشور که علیه سیستم انتخاباتی مشابه کویت دست به تظاهرات زده بودند، حمله کرد.

لندن، پاریس و واشنگتن همگی در مورد این اوضاع اظهار نگرانی کرده اند، اما با اسلحه و دیگر اقدامات به حمایت از آنها پرداختند. کامرون اصرار می ورزد که آنها برای دفاع از خود به سلاح نیاز دارند، اگر منظور تأمین سلاح سبک و تجهیزات توسط انگلیس و آمریکا به عربستان سعودی، بحرین و دیگر کشورهای خلیج فارس باشد، پس منظور او باید این باشد که آنها برای دفاع از خود  در مقابل مردم کشورشان به سلاح نیاز دارند. اما اگر وی در مورد جنگنده های تایفون سخن می گوید، اصلاً این نوع جنگنده ها در استراتژی فاعی این کشورها قرار ندارد.

این یک وضعیت مافیایی است که رژیم های حوزه خلیج فارس با استفاده از پول نفت به خرید تجهیزاتی می پردازند که هرگز آنها از آن استفاده نمی کنند. شرکت ها، رشوه های سنگینی  پرداخت می کنند و سیاستمداران فاسد زمینه استخدام وزیران، مقامات رسمی و ژنرال های پیشین را در شرکت های فروش جنگ افزار  فراهم می کنند تا با این شیوه امضای قرارداد ها را برای شرکت های خود  تضمین کنند.

به طور طبیعی، رهبران غربی  و خودکامه گان عرب حوزه خلیج فارس ادعا می کنند که توسط ایران تهدیدی شوند. اما در واقعیت، تنها خطر موجود آنست که آمریکا یا اسراییل به ایران حمله کند- اگر این مورد صحت داشته باشد، در این صورت این وظیفه آمریکا و متحدان آنست که از رژیم های منطقه دفاع کنند و انها در این زمینه نقشی بر عهده ندارند. بنابراین نفاق تنها عامل توصیف این روابط نیست بلکه مدت طولانی است، که در انگلیس فساد در سیاست، اقتصاد و جاسوسی وجود داشته است.

اما حمایت از دیکتاتورهای خلیج فارس، یادآور دوران فئودالی است که بر نیروی کار خارجی متمرکز است در مرکز سیاست های غرب در کنترل خاورمیانه و منابع انرژی آنست. و این نشان می دهدبوده است و این دلیل آنست که چرا آمریکا بزرگترین پایگاه نظامی خود را در کویت، قطر، امارات، عمان و بحرین قرار داده است.

خطر در حال حاضر، افزایش حضور نظامی علیه ایران و دخالت در تحولاتی است که سراسر منطقه را فرا گرفته است. هر دو کشور آمریکا و انگلیس در ماه های اخیر به اردن نیرو اعزام کرده اند و نقش خود را در جنگ داخلی سوریه افزایش داده اند. هم چنین دیوید کامرون با رهبران امارات برای بر پا کردن یک پایگاه نظامی در امارات عربی سخن گفته است.

نخست وزیر انگلیس از قرارداد فروش اسلحه به دیکتاتورها  با این استدلال که 30 هزار شغل در صنایع دفاعی به وجود می آورد، حمایت می کند.

اما اگر فساد و اخلاق در این موضوع کنار گذاشته شود، بنظر می رسد این دیکتاتورها دیر یا زود سقوط خواهند کرد، چنانکه رژیم شاه در ایران در حالیکه بسیاری از قرارداد ها را با آمریکا و انگلیس منعقد کرده بود، سرنگون شد. بدون حمایت غرب این رژیم ها تا کنون سرنگون شده بودند. چنانکه راشد الغنوشی رهبر تونس که جنبش وی در انتخابات سال گذشته به پیروزی رسید، پیش بینی کرده است، سال آینده نوبت سرنگونی پادشاهی ها خواهد بود. وقتی که این امر اتفاق بیافتد، کشورهای غربی با واکنش منفی رهبران این کشورها مواجه خواهند شد.

 

  

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید